Historie penzionu

Image Historie penzionu

Letovisko Bunč je nejznámější turistické a rekreační středisko pohoří Chřibů. Nachází se uprostřed severovýchodního hřebene ve výšce 479 m n.m. na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště. Křižuje se zde silnice vedoucí ze Zdounek na Modrou přes Velehrad do Uherského Hradiště, a silnice ze Zdounek přes Bunč na Kostelany a Kvasice.
V současnosti se na katastru obce Roštína nalézá chatová osada Bunč se soukromými rekreačními chatami, které byly postaveny v letech 1946 - 80.
Hlavní zdejší dominantou je lesní penzion Bunč, jehož původní název zněl "Turistická útulna hostinská na Bunči". Od roku 1924 byla majetkem Klubu českých turistů. Byla využívána poutníky směřujícími na Velehrad, výletníky na kolech i motocyklech.
S rozvojem silniční dopravy se po roce 1934 z iniciativy našich předních finančníků a průmyslníků v čele s Tomášem Baťou začal připravovat projekt první československé dálnice. Dálnice měla spojovat východ a západ republiky a měla vést přímo přes Bunč. V roce 1939 se začalo s kácením stromů stojících v ose dálnice a terénními úpravami. Z Bunče se tak načas stalo velké staveniště a turistický ruch utichl.
Na začátku roku 1942 Turistickou útulnu na Bunči převzal do vlastnictví protektorát Böhmen und Mähren Verwaltung Autobahn a byl využíván správou stavby dálnice jako kanceláře a ubytovna technického personálu. Téhož roku však byla stavba dálnice zastavena.
Dne 29. dubna 1945 byla turistická chata vypálena nacisty. Po válce koncem dubna 1946 členové Klubu českých turistů získali turistickou chatu zpět do vlastnictví a zahájili práce na opravě budovy. Milovníci přírody "trampové" opět našli cestu do pohoří Chřibů.
Klub českých turistů po roce 1990 penzion postupně pronajal několika provozovatelům. Od října 2004 je majitelem vizovická likérka RUDOLF JELÍNEK a.s.
Akciová společnost RUDOLF JELÍNEK tak navázala na tradici rodiny Jelínků, kteří byli vlastníky a provozovateli několika hospod ve Vizovicích a v Luhačovicích.