Kam vyrazit

Letovisko Bunč je nejznámější turistické a rekreační středisko pohoří Chřibů. Nachází se uprostřed severovýchodního hřebene ve výšce 479 m n.m. na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště. Křižuje se zde silnice vedoucí ze Zdounek na Modrou přes Velehrad do Uherského Hradiště a silnice ze Zdounek přes Bunč na Kostelany a Kvasice.BUNČ má novou studánku

Image BUNČ má novou studánku
Zvětšit
Studánka Jakubka

 

Při cestě z Bunče na Salaš, pod Vylízanou skálou, pár kroků od Kubitovy studánky, bývala stará kamenná studánka. Říkalo se jí Starý pramen. Studánka ale nestačila pokrýt velkou spotřebu vody narůstajícího počtu turistů, lesních dělníků a skalařů. Dělníci, pracující v kamenolomech v okolí Bunče upravili pramen Cvrčovického potoka a vybudovali studánku Bunčský pramen hned na křižovatce pod zvoničkou. Na rozdíl od Starého pramene byl Bunčský pramen vydatný a plně stačil uspokojit svoji vodou zaměstnance i návštěvníky Bunče. Terénní úpravy při bourání starého revíru a úpravě cesty zřejmě zavinily, že Starý pramen pomalu  zanikal. Jeho okolí zarostlo křovím, vody vytékalo jen nepatrně a na pramen se zapomělo. S přibývajícími chatami stoupla spotřeba vody. Chatař František Kubita našel v roce 1957 na úpatí Vylízané skály pramen nový a postavil studánku, která dodnes nese jeho jméno. Až v roce 2014 chatař Karel Tomšej se synem Jakubem zaniklou studánku objevili, rozebrali, vyčistili a znovu  postavili.  Okolí upravili a les v okolí Bunče zdobí další pěkná studánka, která svou vodu přidává do Bunčovského potoka. Obnovitelé staré bunčovské studánky se rozhodli ji pojmenovat „ studánka Jakubka“.

Ke studánce a Vylízané skále se váže stará pověst z doby, kdy moravskou krajinou chodili věrozvěstové Cyril a Metoděj. V rukopise pověstí ji zaznamenal Antonín Krybus / 1911 – 1987 / z Těšánek.

V pověsti popisuje cestu apoštolů Cyrila a Metoděje z pevnosti veligradské přes hory Maršovské ke Zdounkám a dále na Hanou. U Vylízané skály na ně čekali čerti z Komínek, obtěžkáni velkými balvany s úmyslem překazit tuto misijní cestu. Ale mladí kluci – ministranti, jdoucí jako předvoj průvodu, nad čerty vyzráli. Průvod se občerstvil u Starého pramene pod Vylízanou skálou a pokračoval v cestě na Hanou. Čerti se vrátili na Komínky a nám zůstalo u cesty  skalisko Čertovské kameny a tato pověst.

 

                                                                                  Jiří Blaha, Expedice Chřiby

 

 Co navštívit v okolí Bunče

Image Co navštívit v okolí Bunče

 

Okolí Bunče nabízí výborně značené turistické stezky, cyklotrasy i hipostezku, ideální terény pro běžkaře i sjezdové lyžování.

RANČ KOSTELANY

Ranč byl původně vybudován pro milovníky koní a příznivce western & country. Se svou širokou nabídkou kvalitních služeb je dnes ideálním místem pro pořádání nejrůznějších akcí, jako jsou svatby, rodinné oslavy, firemní a společenské akce ve stylovém prostředí.
 

ROZHLEDNA BRDO
(vysoká 24 m) na nejvyšším vrcholu Chřibů – Brdo 584m, vzdálenost 3,5 km.

KOUPALIŠTĚ ROŠTÍN
přijďte se osvěžit a opálit do malebného koupaliště vzdáleného pouze 500m od Kamínky


ROŠTÍNSKÁ KAPLE

Sakrální stavba s madonou Pannou Marií z roku 1907, u které vytéká silný pramen čisté a pitné vody, vzdálenost 4 km.

KOMÍNKY
Pískovcový útvar, nazývaný "střed Moravy", vyhledávané vyhlídkové místo, vzdálenost 1,5 km směr Kostelany.

VLČÁK
Samota 561 m n.m., směrem na Brdo, na hlavním hřebeni pohoří Chřibů, významná křižovatka turistických tras, vzdálenost 6 km.

STUDÁNKA "U Lvích hlav"
2,5 km směrem na Salaš.

ZLACKÁ STUDÁNKA
5 km směrem na Salaš.

CIMBURK
Dnes zřícenina, která zůstává hodnotnou ukázkou hradní architektury. Byl zbudován podle francouzských vzorů zakladatelem Bernardem z Cimburka roku 1320. V lesích poblíže hradu stojí osamělé skalisko Kozel a druhé skalisko zvané Kazatelna, které jsou obě třetihorního původu.

BUCHLOV
Hrad, který stojí severozápadně od Buchlovic na kopci vysokém 520m, založený v polovině 13. století. Vzdálenost 14 km, směrem na Uherské Hradiště.

ARCHEOSKANZEN MODRÁ
Velkomoravské opevněné sídliště středního Pošumaví. Představuje ideální podobu slovanského osídlení z doby Velké Moravy (9.století). Vzdálenost 12 km.

NAUČNÁ STEZKA BOŘÍ
Terénní ekologické středisko v Divokách - dlouhá 4,6 km, seznámí návštěvníky s typickým biotopem.

BAŤŮV KANÁL
Technická přírodní památka, 65 km plavby vodní cestou s 13 plavebními komorami, na které žije 30 chráněných živočichů. Možnost plavby na malých lodičkách, hausbótech i na velkých plavidlech.

DISTILLERY LAND
návštěvnické centrum, prohlídky firmy a odborné exkurze, videofilm, muzeum palírenství, ochutnávka různých druhů lihovin + dárek , tradiční výroba ovocných destilátů, podniková prodejna s kompletním sortimentem, pěstitelské pálení.

GALERIE SLOVÁCKÝCH VÍN - UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Galerie slováckých vín poskytuje prostor pro prezentaci těm nejlepším vinařům celé Slovácké vinařské podoblasti. Nachází se v centru Uherského Hradiště v historických prostorách Jezuitských sklepů. Můžete zde ochutnat z nabídky 150 nejlepších vín pečlivě vybraných 15 vinařství této oblasti.

 

SPOUSTA JINÝCH TRAS!